Při otáčení pneumatik nebo při výměně letních a zimních pneumatik byste měli pravidelně kontrolovat opotřebení pneumatik sami a občas i odborníkem. Rovněž musíte pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, abyste se ujistili, že máte v pneumatikách dostatek vzduchu. Nízký tlak vzduchu předčasně opotřebovává pneumatiky a také způsobuje, že vozidlo spotřebovává více paliva. Zkontrolujte také hloubku dezénu pneumatiky, abyste se ujistili, že máte hloubku dezénu alespoň 4 mm, protože pokud se dostanete pod tuto úroveň, začnete ztrácet kritický výkon a vaše bezpečnost bude ohrožena.
V určitém okamžiku je třeba vyměnit pneumatiky. To zajišťuje bezpečnost a také zvyšuje ovladatelnost a spotřebu paliva automobilu. Na trhu jsou k dispozici tři typy pneumatik, máte letní pneumatiky, zimní pneumatiky a celoroční pneumatiky. Pneumatiky se odlišují na základě dezénů, které na nich jsou, a také mají odlišnou gumovou směs, která zajišťuje, že budou fungovat v teplotním rozmezí, kde budou použity.
Celoroční pneumatiky, jak název napovídá, jsou vhodné pro všechna roční období. Pokud máte na vozidlech celoroční pneumatiky, nemusíte je měnit podle sezónní výměny. Pokud jsou schváleny pro zimní použití, lze je použít stejně dobře v letních nebo zimních podmínkách. Dezén na celoročních pneumatikách je ve srovnání s letními pneumatikami komplikovaný, protože byl zkonstruován tak, aby vydržel léto i zimu. Kromě toho jsou pruhy také větší než u letních pneumatik, což pomáhá zlepšit jízdní výkon a brzdění, což je dáno maximálním efektem hrany.
Nejpoužívanější jsou letní pneumatiky, protože v zemích je letní sezóna delší než zimní. Jednou z nejlepších vlastností letních pneumatik je to, že brzdné a jízdní vlastnosti jsou na suché i mokré vozovce vysoce kvalitní. Letní pneumatiky fungují nejlépe během léta a teplého jara a podzimu. Když teplota klesne pod nula stupňů Celsia, zimní pneumatiky budou fungovat lépe i na suché vozovce. Blokový vzor běhounu na pneumatikách zajišťuje, že kontaktní plocha je pevná, aby bylo zajištěno, že má plnou přilnavost, což způsobuje optimální tření se silnicemi. Udržujte letní pneumatiky vždy v dobrém stavu, protože nízká hloubka dezénu může ovlivnit její výkon, pokud by došlo k opotřebení pneumatiky, výrazně by to ovlivnilo vlastnosti při brzdění a prevenci aquaplaningu.
Zimní pneumatiky byste měli používat vždy, když jsou silnice pokryté sněhem a ledem. Konstrukce zimních pneumatik je zaměřena především na kontrolu jízdy a brzdný výkon v náročných povětrnostních podmínkách. U těchto pneumatik je dezén silně pruhovaný, s jemným blokovým designem a hlubokými a širokými drážkami.
To poskytuje zimním pneumatikám dobrý brzdný účinek a trakci na silnicích pokrytých ledem nebo sněhem. Dále guma běhounu, která se používá při výrobě zimních pneumatik, pomáhá vytvářet božské tření a pružnost při nízkých teplotách.
Další informace o různých pneumatikách pro různá roční období naleznete na adrese: https://www.nokiantyres.cz/