Opony bez kolców mogą być lepszym wyborem

opony
opon letnich

Jeśli chodzi o opony zimowe, często trzeba zdecydować, czy wybrać opony z kolcami, czy bez. Oba są zatwierdzone do warunków zimowych i mogą poradzić sobie w każdych warunkach zimowych. Powinny być w stanie zapobiegać slushplaningowi i zapobiegać gromadzeniu się śniegu w oponach. Jak wszystkie opony, które mogą być nazywane oponami zimowymi i śniegowymi, są one dopuszczone do użytku zimowego i mają symbol surowej eksploatacji (3PMSF) na ścianie bocznej opony. Opony zimowe są przeznaczone do użytku tylko w okresie zimowym, więc do wymiany będziesz potrzebować również kompletu opon letnich

Z punktu widzenia wydajności obydwa zachowują się podobnie na śniegu. Na śniegu o przyczepności i osiągach decyduje w zasadzie wzór bieżnika. Opony z kolcami z metalowymi kolcami wystającymi z bieżnika lepiej sprawdzają się na lodzie. Mogą zapewnić lepszą przyczepność dzięki wystającym metalowym kołkom, które wbijają się w lód i zapewniają przyczepność. W oponach bez kolców zastosowano innowacyjną konstrukcję bieżnika, aby zapewnić przyczepność i wykorzystać dodane cząstki przyczepności, które mogą pomóc w stworzeniu niezbędnej przyczepności. Można się zastanawiać, dlaczego nie należy wybierać opony z kolcami.

Opony z kolcami są świetne na lodzie, ale mają podobne osiągi na śniegu. Jeśli nie jeździsz głównie po lodzie, możesz mieć wrażenie, że opony bez kolców nie będą wystarczająco dobre. Jeśli planujesz jechać do innych obszarów, jesteś znacznie bardziej elastyczny z oponami bez kolców, ponieważ są one dozwolone we wszystkich miejscach, podczas gdy z kolcami są zabronione w niektórych stanach i prowincjach. Opony z kolcami mają również inne ograniczenia oparte na krajach, w których większość stanów i prowincji ogranicza okres, w którym opony z kolcami mogą być używane.

Jeśli obie opony są dozwolone, często zależy to od osobistych preferencji. Dla niektórych osób opony nie są oponami zimowymi, jeśli nie mają kolców. To nastawienie może być trudne do zmiany, mimo że opony bez kolców znacznie się poprawiły na przestrzeni lat, dorównując oponom z kolcami na lodzie i równie dobre na śniegu. Możesz więc bezpiecznie używać obu, ale jeśli chcesz mieć najlepszą możliwą przyczepność na lodzie, wybierz opony z kolcami. Jeśli oblodzone drogi nie są głównym problemem, możesz wybrać opony bez kolców, ponieważ masz większą elastyczność.

Oprócz opon bez kolców masz możliwość zastosowania opon całorocznych z homologacją zimową, które są kombinacją opon letnich i zimowych. Opracowali mieszankę gumową i bieżnik, który łączy właściwości obu opon. W przypadku bieżnika masz dwustrefową, która sprawdzi się zimą i zapewni właściwości na ciepłe pory roku. Zaletą jest to, że masz opony, które są bezpieczne w użytkowaniu niezależnie od warunków pogodowych.

Więcej informacji na temat opon bez kolców można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/